Sanal kredi kartı nedir; ne işe yarar? Sanal kredi kartı nasıl alınır?

by SITKI KOVALI

Dünyanın dört bir yanında insanlar kredi kartları ile faturalarını ödüyor, mal ve hizmet satın alıyor ve çevrimiçi para transfer ediyor. Bu kartların birçok avantajı olsa da, güvenlikle ilgili önemli dezavantajları olduğu da bir gerçek. Kredi kartları aracılığıyla her yıl milyonlarca kişi dolandırıcılık ve kimlik hırsızlığına kurban gidiyor.

Bu noktada sizi güvenli kılacak tek ve kesin bir çözüm ne yazık ki bulunmuyor. Çevrimiçi ortamda güvende olmak için dikkatli olmak, güvenli yazılım ve internette gezinmek için gerekli bazı beceriler gerekiyor.

Ama konu çevrimiçi ödemeler olduğunda, başvurabileceğiniz iyi bir çözüm var: Sanal kredi kartları…

Sanal kredi kartı nedir?

Sanal kredi kartları, temel olarak bir günlük, hatta bir kerelik kullanım için tasarlanmış geçici dijital kartlardır. Sanal kredi kartları, gerçek kredi kartınıza veya banka hesabınıza bağlanır. Rastgele oluşturulan bir kart numarası, son kullanma tarihi ve bir güvenlik kodu alırsınız. Bu nedenle gerçek kartınızın bilgileri kimse tarafından görülmez veya kimseyle paylaşılmaz. Alışverişinizi tamamlarken, gerçek kredi kartı numaranız yerine oluşturulan bu sanal kredi kartı bilgilerini kullanırsınız.

Örnek olarak, çevrimiçi bir alışverişten birkaç hafta sonra, alışveriş yaptığınız e-ticaret platformunun verilerinin bilinmeyen bir tehdit aktörü tarafından ele geçirildiğini öğrendiğinizi varsayalım. Siber suçlu, şirketin sistemlerine girdi, web sitesine kötü amaçlı kod enjekte etti ve kredi kartı numaraları da dahil olmak üzere kullanıcıların bilgilerini topladı. Ancak gerçek, fiziksel bir kart değil de sanal bir kredi kartı kullandığınız için bilgileriniz ve banka hesabınız bu durumda güvende kalacaktır. Kullandığınız sanal kredi kartının kendi belirlediğiniz limiti zaten çoktan doldu, bu nedenle ihlal konusunda endişelenmeden gününüze devam edebilirsiniz. Hatta istediğiniz an bu kartı tamamen kapatıp yeni bir tane de açabilirsiniz. Zaten kullanıcılar genellikle bir alışverişten önce yeni bir sanal kart açıyor ve işleri bittiğinde kapatıyor.

Sanal kredi kartı nasıl alınır?

Sanal kredi kartları, güvenliklerini (ve zor kazanılmış paralarını) önemseyen herkesin akılda bulundurmasında fayda olan bir çözüm. Bir sanal kredi kartını en kolay şekilde, internet bankacılığı aracılığıyla oluşturabilirsiniz. Yine internet bankacılığı üzerinden bu kartı kapatabilir, limitini değiştirebilirsiniz.

Bu noktada bir dezavantaj da söz konusu. Bir sanal kart ile alışveriş yapıp hemen ardından bu kartı kapatırsanız, ürününüz size ulaşmadığında veya hasarlı geldiğinde geri ödeme talep etmeniz zorlaşacaktır. Hatta paranızı geri almanız bazı durumlarda imkansız olabilir.

Bir başka olası dezavantaj ise, bazı durumlarda bir hizmet ödemesi yapmak için aynı kartı kullanmanızın gerekmesidir. Örneğin, sanal kredi kartınızla çevrimiçi bir otel rezervasyonu yaparsanız, ancak toplam tutarı önceden tamamen ödemezseniz, otel sizden odanızın ücretini rezervasyon için kullandığınız kartla ödemenizi isteyebilir ve sanal kredi kartınızın süresi dolmuşsa bunu yapamazsınız.

Sanal kredi kartları güvenlidir, kullanımı kolaydır, çoğu durumda ücretsizdir (veya en azından uygun maliyetlidir) ve güvenliğinizi ve gizliliğinizi güçlendirir. Belki de en önemli avantajları, sizi dolandırıcılık, hırsızlık ve her türlü siber suçtan korumalarıdır.

Her zaman bir geri ödeme alamama veya benzeri sorunlarla karşılaşma olasılığınız var, ancak güvenlik riskleri ile karşılaştırıldığında, muhtemelen çoğu kişi bu ihtimali tercih edecektir.

Related Posts