Çok sayıda ertelemenin ardından, NASA’nın Artemis 1 roketi nihayet Ay’a doğru yola çıktı

by SITKI KOVALI

NASA’nın devasa Artemis 1 roketinin fırlatılışı, daha önceki denemelerde yaşanan teknik sorunlar ve fırtınalar yüzünden bir süredir ertelenmesinin ardından, en sonunda 2 saatlik bir fırlatma aralığında havalandı ve Ay’a doğru yola çıkarken Kennedy Uzay Merkezi‘ni aydınlattı. Max Q, katı roket güçlendirici fırlatma, uzay aracı adaptörü ayırma ve SLS birinci aşama ayırma dahil olmak üzere önemli aşamalardan sorunsuz bir şekilde geçmeyi başardı. Dört ana güneş ışınının tamamının da açılmış olmasıyla beraber uçuş, sorunsuz bir şekilde gerçekleşti.

Artemis şimdi Dünya’nın etrafında eliptik bir yörüngeyi takip ediyor ve bu yörünge, onu Ay’a doğru yönlendirecek olan Ay-ötesi enjeksiyon yakılmasının öncesinde daha dairesel bir şekle girecek.

Artemis’in fırlatılma denemeleri daha önce ilk olarak 29 Ağustos ve en son 14 Kasım tarihlerinde yaşanmıştı. 29 Ağustos tarihindeki deneme, motor sorunları ve hidrojen yakıt sızıntısı sebebiyle iptal edilmişti ve Eylül ayının sonlarındaki bir sonraki deneme de benzer bir şekilde gerçekleşememişti. 14 Kasım planı ise Nicole Fırtınası sebebiyle iptal edildi…

Related Posts