Para, gerçekten mutluluk getiriyor mu? Cevap, 10 bin dolarlık bu testte gizli

by SITKI KOVALI

Para ile mutluluk satın alınabilir” veya “para mutluluğu satın alamaz…” Bu cümleler çok parası olan ve hiç parası olmayan insanlar tarafından sık sık duyduğumuz sözler. Peki ama ne kadar doğru? Yapılan bir araştırmaya göre para mutluluğu satın alabiliyor, ama bir noktaya kadar…

PNAS’ta yayınlanan bir çalışmaya göre, paranın mutluluğu önemli ölçüde artırdığına dair nedensel kanıtlar ortaya konuluyor. 7 farklı ülkede, farklı geçmiş ve kültürlerden gelen insanlara verilen 10 bin dolar üzerinden gerçekleştirilen deney, paranın mutluluğu satın alabildiğini ortaya koyuyor.

Deney, Brezilya, Endonezya ve Kenya gibi 3 düşük gelirli ülke ile Avustralya, Kanada, Birleşik Krallık ve ABD gibi 4 yüksek gelirli ülke hedef alınarak yapılmış. Toplamda 300 kişinin katıldığı deneyde, 200 katılımcının her birine tek seferliğine 10 bin dolar gönderilmiş ve bu parayı 3 ay içinde diledikleri gibi harcamaları istenmiş.

Deneyin sonunda 10 bin doları alan katılımcıların kendilerini, hiç para almayanlardan daha mutlu hissettiği sonucuna varılırken, para alan grupta olanlar arasında halihazırda daha yüksek gelirli ülkelerde yaşayan insanların mutluluk seviyelerinin çok da yükselmediği tespit edilmiş. Yani çalışmadan çıkan sonuç, hiç parası olmayanlara verilen bir 10 bin dolar, parası olanlara kıyasla daha fazla mutluluk getirirken, paranın mutluluğu sadece bir noktaya kadar satın alabildiğini ortaya koyuyor. Tatmin duygusu yükseldikçe, paranın eskisi kadar mutlu etmediği de araştırmanın sonuçlarından bir diğeri olarak dikkat çekiyor.

Related Posts